2022 Raport z Ligi Polskiej

AFL Polska ma przed sobą wiele celów na najbliższe kilka lat. 

Najważniejszym celem, który udało się osiągnąć po pandemii było udane zainicjowanie i przeprowadzenie pierwszego sezonu ligi.

3 drużyny – Nysa, Wrocław i Warszawa – podróżowały do każdego z miast przez 3 rundy, żeby wziąć udział w turniejach składających się z 3 meczów.

Runda 1

Pierwsza runda odbyła się 23 kwietnia w Warszawie, w chłodne wiosenne popołudnie. Turniej odbywający się na OSiRze Bemowo był najbardziej wyrównany w całym sezonie.

Być może spowodowane było to faktem, że drużyny dopiero “uczyły się” siebie nawzajem i starały się zrozumieć swoje mocne i słabe strony, a także tym, że nowi zawodnicy, którzy dołączyli do zespołów przed sezonem, dopiero budowali swoją pewność siebie, rywalizując w meczach o stawkę.

Rundę oglądało kilkadziesiąt osób, a relację z tego dnia przeprowadzili YouTuberzy Kartofliska i GameDay.pl.

Wyniki:

Runda 2

Runda numer 2 gościła we Wrocławiu dziesiątego września. Duża przerwa między meczami spowodowana była powołaniem zawodników ligowych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, do reprezentacji narodowej, która w czerwcu reprezentowała Polskę podczas Pucharu Europy  w Edynburgu w Szkocji

Meczem dnia było starcie Nysy i gospodarzy z Wrocławia. Mecz był fizyczny i toczył się w szybkim tempie, ale taktyka wrocławian pozwoliła im wygrać z Nysą.

Warszawa zadebiutowała tego dnia 5 nowych zawodników jednak był to dzień, o którym wolałaby zapomnieć, ponosząc 2 porażki znacznymi różnicami punktów. 

Wyniki:

Runda 3

Trzecia i ostatnia kolejka ligi odbyła się w Nysie ósmego października.

Gospodarze byli w pełni sił i gotowi do podjęcia Wrocławia w pierwszym meczu dnia. Wrocław trzymając się swoich taktycznych atutów zdołał wygrać pierwszy mecz, dzięki czemu nie dał się wyprzedzić w końcowej tabeli.

Warszawa zdołała poprawić się w każdym możliwym aspekcie po występie w drugiej rundzie, ale w drugim meczu dnia nadal nie dorównała gospodarzom.

Wrocław był osłabiony po pierwszym meczu tego dnia, w którym kilku zawodników doznało kontuzji i ostatni mecz sezonu, pomiędzy drużynami Lions i Bison został rozstrzygnięty różnicą zaledwie 3 punktów, po tym, jak Wrocław zdobył zwycięską bramkę w ostatniej minucie spotkania.

Wyniki:

Założyciel i prezes AFL Polska Phil Forbes wręczył wrocławskiemu trenerowi Jeremy’emu Coombe i kapitanowi Grzegorzowi Płuzińskiemu trofeum.

Tablicę, na której znajdą się nazwy pierwszych 6 zwycięzców corocznej ligi. 

Doceniono i nagrodzono również wysiłki indywidualne. Po każdym meczu sędzia przyznawał 5 zawodnikom punkty (od 5 punktów dla najlepszego zawodnika, do 1 punktu dla 5 miejsca) za ich postawę na boisku.

Nagrody były przyznawane na podstawie umiejętności, wysiłku, wiedzy o grze, strategii, pracy zespołowej i postawy sportowej. 

Pierwszym MVP AFL Polska został Paweł Łysy z Nysy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AFL Polska (@aflpolska)

podsumowanie i plany

Po dwóch solidnych latach, kiedy wszystkie plany były utrudniane przez pandemię COVID, głównym celem ligi w 2022 roku było po prostu zrealizowanie jej z podstawowym zestawem zasad i organizacji.

Po osiągnięciu tego celu, w sezonie 2023 wprowadzony zostanie bardziej sztywny zestaw reguł dotyczących wyboru zawodników – zasady, które zapewnią, że każdy członek AFL Polska mieszkający w Polsce będzie mógł grać, a także zapewnią, że każda drużyna będzie mogła wdrożyć to, na czym skupiała się podczas treningów. 

W sezonie 2023 do ligi dołączy również czwarta drużyna – Silesia Miners. 

Spowoduje to rozszerzenie ligi do 4 turniejów składających się z 6 meczów rozłożonych bardziej równomiernie w ciągu roku. W 2022 roku rozegrano 9 spotkań na poziomie ligowym. W 2023 roku rozegrane zostaną łącznie 24 mecze na poziomie ligowym. 

Przed polskimi zawodnikami futbolu australijskiego w 2023 roku czeka sporo czasu gry.

Wraz z ze wzrostem liczby spotkań nadejdzie więcej współpracy z mediami, więcej ekspozycji w mediach społecznościowych, a także dalszy rozwój społeczności i sportu w Polsce. 

INNE KOMUNIKATY