Raport i podsumowanie ligi 2023

Nasza liga 2023 została zakończona, a Fort Nysa jest mistrzem.

Nasza liga w tym roku powiększyła się do 4 drużyn, a do tego grona dołączył zespół Silesia Miners. Menedżer Bartek Głogowski pracował niestrudzenie przez cały 2022 rok, aby przekształcić swoją pasję do naszego sportu w drużynę.

Mający siedzibę w GKS Rozbark w Bytomiu, Silesia Miners zadebiutowała w 1. rundzie w Nysie i zaszokowała wszystkich, pokonując Warszawę. Nysa i Wrocław kontynuowały swoją dominację, którą widzieliśmy w 2022 roku.

Runda 2 byla bardzo deszczowa, które odbyło się w Warszawie przy wsparciu rządu Bemowa. Po raz kolejny Nysa i Wrocław były dominującymi drużynami, a pod koniec 2. rundy wyglądało na to, że liga została podzielona na dwie dominujące drużyny i dwie rozwijające się drużyny.

W 2023 roku zdecydowaliśmy się zainwestować więcej czasu i zasobów w rozwój zawodników dla naszych męskich i żeńskich drużyn narodowych.

Trener kadry narodowej Jeremy Coombe dokonał selekcji do męskiej drużyny. Jako trener wrocławskiej drużyny, Jeremy był obecny na każdym meczu ligowym trenując Lwy i był w doskonałej sytuacji, aby ocenić umiejętności wszystkich zawodników kwalifikujących się do kadry narodowej. Odbył się obóz selekcyjny, na którym wszyscy mężczyźni uprawnieni do gry dla Polski trenowali jako jedna grupa, a Jeremy dokonał wyboru do drużyny.

Zgrupowanie to odbyło się w siedzibie Silesia Miners, GKS Rozbark w Bytomiu i było również wykorzystywane jako zgrupowanie kadry narodowej kobiet.

Po dwóch pierwszych meczach ligowych mężczyzn, kobiety wzięły udział w sesji treningowej, którą poprowadził trener Sam Civa. Te wydarzenia dały kobietom z Nysy i Warszawy czas na wspólny trening i pracę nad wspólnymi umiejętnościami i taktyką.

Po wyłonieniu i ogłoszeniu drużyn narodowych, nieoficjalne sesje treningowe dla mężczyzn odbyły się we Wrocławiu, gdzie drużyny dalej doskonaliły swoje umiejętności.

Te obozy selekcyjne i treningowe są dla nas nowością w tym roku. Podczas naszego EuroCup 2022 w Edynburgu w Szkocji widzieliśmy, że zarówno męskie, jak i żeńskie drużyny miały indywidualne umiejętności, ale brakowało im spójności, której potrzebuje wysokiej jakości zespół. Wiele utalentowanych osób noszących te same barwy nie tworzy zespołu. Te obozy selekcyjne i szkoleniowe rozwiązują ten problem i będą powtarzane w kolejnych latach.

Eurocup 2023 odbył się w Kilonii, w północnych Niemczech. Ta lokalizacja jest dla nas idealna, ponieważ znajduje się w odległości do przejechania samochodem i pomaga nam obniżyć koszty transportu. Jednak rosnące koszty życia zwiększyły te koszty podróży, a także koszty strojów, zakwaterowania, opłat za wstęp i prawie wszystko inne związane z podróżowaniem na wydarzenie sportowe. Po długich negocjacjach AFL Polska i obie drużyny narodowe zapewniły sobie wsparcie finansowe ChemIQ na pokrycie najważniejszych wydatków.

To, w połączeniu z kampanią crowdfundingową, która osiągnęła swój cel, oznaczało, że mogliśmy wysłać 30 zawodników i czterech trenerów do Kilonii z opłaconymi wszystkimi wydatkami.

Nasza kampania kobiet na EuroCup zaowocowała jedną wygraną dnia przeciwko drużynie Szwajcarii. Poziom umiejętności pokazany przez kobiety jest znacznie wyższy niż w poprzednich latach, ze względu na wzrost udziału kobiet w całej Europie.

Wiele z naszych zawodniczek ma większe doświadczenie niż w 2022 roku, ale wciąż się rozwijają. Ciężko walczyły we wszystkich swoich meczach i wszyscy byli zachwyceni, widząc, jak wygrywają ostatni mecz tego dnia.

Nasza męska drużyna znajdowała się w grupie, która naszym zdaniem nie była zaludniona w taki sam sposób, jak inne grupy, ze względu na złożone zasady uczestnictwa w całym okresie COVID. Jeremy i jego zespół potraktowali to jako prawdziwe wyzwanie, które należy zaatakować z pełną siłą, a nie jako wymówkę.

Wszystkie pięć meczów zostało rozegranych znakomicie i na poziomie, na jakim męska reprezentacja narodowa nigdy nie grała. Najbardziej znaczącym sukcesem tego dnia było prowadzenie w połowie meczu z Anglią, aktualnymi mistrzami Europy.

Jednak to nie wystarczyło, a umiejętności i doświadczenie innych męskich drużyn okazały się zbyt duże dla Polaków, którzy nie awansowali do finału. Choć rozczarowujące, wszyscy gracze nauczyli się niesamowitej ilości umiejętności potrzebnych do gry na poziomie europejskim. To doświadczenie było widoczne w rundach 3 i 4 naszej krajowej ligi.

Gospodarzem 3. rundy był nasz najnowszy zespół, Silesia Miners, GKS Rozbark. Było to piękne miejsce z doskonałymi obiektami, a pogoda wspierała nas słońcem i czystym niebem. Meczem dnia było spotkanie Wrocławia z Nysą.

Prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie w trakcie meczu, ale to Nysa prowadziła 2 punktami po końcowej syrenie. Największym szokiem dnia była jednak Warszawa, która wygrała wszystkie 3 swoje mecze.

Pod koniec sierpnia w Nysie odbył się turniej Nysa Cup. W drugiej tego typu imprezie gospodynie zmierzyły się ze Silesia Miners i Vienna Galahs, a zawodniczki Fortu Nysa z wiedeńczykami, których wspierało kilka innych Polek. Wydarzenie było wielkim dniem dla Klubu Piłkarskiego Fort Nysa i AFL Polska.

Wydarzenie z takim wsparciem ze strony lokalnych firm, lokalnej społeczności oraz rządów Nysy, Opola, Polski i Australii oznacza wiele dla rozwoju i długowieczności naszej gry.

Czwarta i ostatnia kolejka polskiej ligi odbyła się pod koniec września we Wrocławiu. Kolejny wspaniały obiekt, Lions, był gospodarzem fantastycznego wydarzenia przy wsparciu kilku lokalnych firm. Przed 4. rundą tabela była bardzo wyrównana. Nysa, która miała jeden mecz przewagi w drabince, wciąż musiała mierzyć się z Wrocławiem. Gdyby wrocławianie wygrali wszystkie trzy mecze, o zwycięstwie w lidze zadecydowałyby punkty procentowe. Fakt ten świadczy o jakości sportu w Polsce. Gra jest tak emocjonująca i wyrównana, jak to tylko możliwe, bez dominacji jednej drużyny.

Wrocław nie zdołał zapewnić sobie 3 zwycięstw tego dnia, przegrywając w pierwszym meczu z odświeżoną drużyną z Warszawy. W rezultacie Nysa wygrała swój mecz ze Silesia Miners, a Wrocław przegrał swój mecz z Warszawą, co oznaczało, że tytuł nie mógł zostać odebrany Nysie. Dzień był jednak daleki od zakończenia, a starcie Nysy z Wrocławiem było zacięte i intensywne. Zarówno zawodnicy, jak i kibice bez wahania stwierdzili, że rywalizacja między tymi drużynami nabiera rumieńców.

Szczególne słowa uznania należą się Silesia Miners, który przez cały swój pierwszy sezon prezentował niezłomną postawę. Jednym z najtrudniejszych faktów w sporcie jest to, że często oceniamy jakość drużyny po wynikach, mimo że te liczby tak niewiele mówią o zespole. Fizyczność, determinacja, zaangażowanie i poprawa gry Miners to coś, co każdy obserwator mógł zobaczyć tego dnia, ale statystyki, które nie są odzwierciedlone w końcowym wyniku.

📸: zboiska.com.pl

W przedostatnim meczu 4. rundy zmierzyły się Nysa i Warszawa. Obie drużyny przystępowały do meczu niepokonane. Warszawa była zdeterminowana, aby ponownie wygrać 3 z 3 meczów, ale Nysa, która już świętowała swoje mistrzostwo, chciała mieć kolejny powód do zabawy. Losy meczu rozstrzygnęły się na 4 sekundy przed końcem, kiedy to Warszawa rzuciła bramkę i wygrała 1 punktem, co rzadko się zdarza.

Jednak to Nysa została mistrzem 2023 roku. Skończyli na szczycie drabinki z dziewięcioma zwycięstwami, trzema porażkami i 36 punktami.

Późna szarża Warszawy w drugiej połowie sezonu pozwoliła im przesunąć się na drugą pozycję, wyprzedzając Wrocław o punkty procentowe. Dzięki wygranej w pierwszej rundzie Silesia Miners uplasował się na dole tabeli.

Nie dość, że Nysa wygrała mistrzostwa, to jeszcze Paweł Łysy z Nysy drugi rok z rzędu został MVP Polski.

Kolejna specjalna wzmianka należy się sędziom. Potrzeba szczególnego rodzaju osoby, która wykazuje zainteresowanie tym sportem, ale pragnie go nadzorować, a nie grać. Łukasz Matuszuk doskonale nauczył się najbardziej skomplikowanych i szczegółowych zasad gry i sędziował mecze przez cały rok. Bez wkładu Łukasza i Rogera Scotta nasza liga po prostu nie mogłaby się odbyć.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obserwatorzy szybko zwracają uwagę na wyniki drużyn. W 9 połączonych meczach nasze męskie i żeńskie reprezentacje wygrały po jednym spotkaniu. Ta jedna wygrana nie odzwierciedla rozwoju naszej gry poza boiskiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Nie odzwierciedla faktu, że w lidze gra teraz ponad 60 mężczyzn i dwa razy więcej kobiet niż rok temu. Nie odzwierciedla rozwoju każdego klubu, ligi i stowarzyszenia na swój własny sposób.

Jako prezes jestem odpowiedzialny za zwiększenie udziału i wyników tego sportu w Polsce. Cieszę się, że sport osiągnął te cele w 2023 roku. W 2024 roku będziemy próbować wielu nowych rzeczy, aby zachęcić do większego rozwoju i sukcesów, zarówno na boisku, jak i poza nim. Powstaną nowe kluby, udział zawodników ponownie wzrośnie, a więcej czasu poświęcimy na rozwój umiejętności naszych drużyn narodowych.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich menedżerów drużyn, trenerów, zawodników, przyjaciół i rodzin, nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, dokąd zaprowadzi nas rok 2024.

 

INNE KOMUNIKATY

Raport i podsumowanie ligi 2023

Nasza liga 2023 została zakończona, a Fort Nysa jest mistrzem. Nasza liga w tym roku powiększyła się do 4 drużyn, a do tego grona dołączył