Przedstawiamy Thunder Poznań

Nowy rozdział w ekscytującej podróży AFL Polska rozpoczyna się wraz z wprowadzeniem Poznań Thunder, który dołączy do polskiej ligi w 2025 roku.

Futbol australijski jest obecny w Poznaniu od 2015 roku, ale dopiero w tym roku starania o utworzenie drużyny naprawdę nabrały tempa. Odrodzenie to można przypisać Jakubowi Świerczyńskiemu, byłemu wrocławskiemu zawodnikowi, który przeniósł się do Poznania i na nowo rozpalił pasję do tego sportu w mieście.

Budowanie zespołu

Jakub zorganizował pierwszą sesję rekrutacyjną na początku kwietnia 2024 roku. Od tego czasu sesje treningowe odbywały się niemal co tydzień, co doprowadziło do szybkiego wzrostu liczebności zespołu.

Drużyna Poznań Thunder liczy obecnie około siedmiu mężczyzn i dziesięć kobiet, co świadczy o entuzjazmie miasta dla futbolu australijskiego.

  

Oficjalne uznanie i wczesne osiągnięcia

Po spełnieniu określonych kryteriów zarząd AFL Polska podjął decyzję o włączeniu Poznania do ligi w 2025 roku.

Dzięki temu poznańscy zawodnicy i zawodniczki kwalifikują się również do selekcji do reprezentacji narodowej. Znaczący kamień milowy nastąpił podczas 2. rundy polskiej ligi w Bytomiu, gdzie kilka poznanianek zagrało dla Warszawy w meczu towarzyskim z Kopenhagą.

Tożsamość drużyny i debiut

Pod koniec czerwca drużyna Poznań Thunder zaczęła budować pomysły na swoją nazwę, kolory i branding.

Zaledwie trzy dni przed debiutanckim meczem drużyna ogłosiła swoją nazwę i logo, uosabiając energię i ducha swoich zawodników.


Podczas 3. rundy polskiej ligi 2024 Poznań zadebiutował na boisku jako drużyna mieszana, rywalizując z inną mieszaną drużyną polskich graczy. W strojach podarowanych przez australijską drużynę, Poznań Thunder wygrał swój pierwszy mecz, podkreślając swój potencjał i gotowość do rywalizacji.

Deklaracja rozwoju

Dodanie czwartej drużyny do polskiej ligi sygnalizuje rosnącą popularność futbolu australijskiego w Polsce.

Na uwagę zasługuje również fakt, że w debiucie poznańskiej drużyny wzięło udział więcej kobiet niż mężczyzn. Odzwierciedla to ciągłe wysiłki AFL Polska mające na celu rekrutację kobiet i zwiększenie udziału kobiet, wyznaczając standard dla przyszłych drużyn.

Patrząc w przyszłość

Kolejne kroki Poznania obejmują kontynuację działań rekrutacyjnych i projektowanie strojów, które są zgodne z ich obecnym brandingiem. 21 września odbędzie się również ostatni trening drużyny narodowej w 2024 roku. Ta sesja treningowa będzie miała kluczowe znaczenie dla przygotowania drużyn narodowych i integracji poznańskich graczy z szerszą społecznością AFL Polska.

Podróż poznańskich Thunder dopiero się rozpoczyna, ale ich szybkie postępy i pierwsze sukcesy są obiecującym znakiem dla przyszłości AFL w Polsce. Przygotowując się do dołączenia do ligi w 2025 roku, Thunder są przykładem rozwoju, entuzjazmu i ducha społeczności, które definiują AFL Polska. Dzięki oddanym graczom i wspierającej sieci przyszłość futbolu australijskiego w Poznaniu wygląda niezwykle jasno.

INNE KOMUNIKATY

Przedstawiamy Thunder Poznań

Nowy rozdział w ekscytującej podróży AFL Polska rozpoczyna się wraz z wprowadzeniem Poznań Thunder, który dołączy do polskiej ligi w 2025 roku. Futbol australijski jest