futbol australijski w Europie

Liga Futbolowe Australijskiego W Europie

 

Drużyny i kraje z Europy regularnie rywalizują ze sobą w lokalnych turniejach, spotkaniach towarzyskich i innych wydarzeniach.

Mimo że nie ma ogólnej Ligi Europejskiej, istnieje jednak Turniej Europejski, w którym kraje te rywalizują między sobą.

Turniej ten, zwany Puchar Europy (Euro Cup), odbywa się co roku i gromadzi najlepszych graczy z każdego kraju europejskiego. W 2018 roku Anglia była mistrzem w kategorii meżczyzn, a Irlandia zajęła drugie miejsce. W zawodach kobiet zwyciężyła Irlandia, pokonując Anglię w finale.

Polska zadebiutowała na arenie międzynarodowej w Pucharze Europy w 2019 roku.

Puchar Europy nie odbył się w 2020 roku z powodu ograniczeń związanych z wirusem Corona, ale powróci w 2021 roku i odbędzie się w mieście Sterling w Szkocji.

Kolejny międzynarodowy turniej, który odbywa się co roku, to Liga Mistrzów (Champions League). Turniej zwykle odbywa się w Wielkiej Brytanii i rozgrywany jest na pełnowymiarowym boisku do krykieta, zgodnie ze standardami australijskimi. Kluby z całej Europy biorą udział w tym „18-osobowym” turnieju o tytuł „najlepszego” europejskiego klubu AFL.

Ten turniej wymaga niewiarygodnie wysokiego poziomu umiejętności i fenomenalnej atletyczności, biorąc pod uwagę 4 razy większe boisko niż do piłki nożnej, a na nim 18 zawodników na stronę. Dlatego coroczna Liga Mistrzów jest często postrzegana jako największe i najbardziej prestiżowe zwycięstwo dla każdego europejskiego klubu AFL.