Dziwne sporty uprawiane w polsce

Dziwne sporty pomagają nam inaczej spojrzeć na sport i jego rolę w naszym życiu. Sport, ogólnie rzecz biorąc, daje nam szansę na sprawdzenie naszych umiejętności fizycznych i umysłowych. Sport zbliża również ludzi z różnych kultur. Ale czasami, niektóre kultury mają pewne sporty, które są trochę bardziej wyjątkowe niż inne.
Co więcej, czasami, gdy te kultury są obecne w Polsce, te dyscypliny zaczynają rosnąć w popularności w Polsce, też.
W tym artykule przyjrzymy się kilku najdziwniejszym sportom z całego świata, z których niektóre są również uprawiane w Polsce!

Jakie są nietypowe sporty w Polsce?

1 – Futbol australijski

Australian Football to narodowy sport Australii, stworzony prawie 200 lat temu, aby utrzymać graczy krykieta w dobrej formie podczas zimy. Gra jest rozgrywana na olbrzymim polu z 18 graczami, a gracze muszą zdobyć bramkę kopiąc piłkę między dwoma dużymi kijami. Gracze nie rzucają piłki, ale raczej handpass lub kopać go.

Piłka może być podawana w całym 360-stopniowym łuku i każdy może zdobyć bramkę – nie ma też kasków ani innych zabezpieczeń!

Futbol australijski ma kilka drużyn w Polsce, a także reprezentacje kobiet i mężczyzn, które grają w Mistrzostwach Europy.

Dowiedz się więcej o zasadach Australian Football tutaj, lub obejrzyj wideo poniżej:

2 – Dodgeball

Dodgeball todyscyplina, w który dzieci grają w szkole. Ale niektóre dzieci dorastają i utrzymują swoją miłość do tego sportu.

Dodgeball ma ogromną ligę w USA i rośnie popularność w innych miejscach na świecie. Jeśli grałeś w niego w szkole, to pamiętasz, że wymagał on dużej sprawności fizycznej, zwinności i oczywiście umiejętności unikania piłki!
Przyjrzyj się Polskiej Lidze Dodgeballu tutaj.

3 – Kabaddi

Kabadadi to sport zespołowy, który po prostu wymaga szybkości i siły. Dwie drużyny po siedmiu graczy rywalizują ze sobą na dużym kwadratowym stadionie przez dwie 20-minutowe połowy.

Zawodnicy z każdej drużyny na przemian biegną przez linię środkową na połowę boiska drużyny przeciwnej, oznaczają przeciwników, a następnie biegną z powrotem. Im więcej przeciwników zostanie oznaczonych, tym więcej punktów otrzymają, ale jeśli drużyna przeciwna fizycznie powstrzyma ich przed powrotem na swoją połowę boiska, nie otrzymają żadnych punktów.

Dowiedz się więcej o Kabaddi w Polsce tutaj.

4 – Quidditch

Każdy fan Harry’ego Pottera wie, że Quidditch to prawdziwa gra z prawdziwymi mistrzostwami.

Niektórzy mogą łatwo odrzucić ten sport jako nowość, ale jest on bardzo intensywny, łącząc elementy rugby, dodgeballu i innych sportów kontaktowych. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce znajduje się jedna z pierwszych drużyn Quidditcha na świecie.

Dowiedz się więcej o Polskiej Lidze Quidditcha tutaj

5 – Krykiet

Krykiet to gra w kij i piłkę, w którą gra 11 osób w każdej drużynie. Często porównuje się go do baseballu, co jest łatwym, ale nie nazbyt trafnym porównaniem. Drużyna pałkarzy ma dwóch graczy na polu w tym samym czasie i zdobywa “runs” uderzając piłkę po tym, jak jest ona rzucona do nich i biegnie między dwoma słupami na obu końcach boiska.

Batter jest out, gdy piłka uderza w kikuty lub gdy piłka jest złapany po uderzeniu go. Jest to popularny sport w Wielkiej Brytanii i byłych koloniach brytyjskich.

Dowiedz się więcej o krykiecie rozgrywanym w Polsce tutaj.

Najdziwniejsze dyscypliny, które nie są jeszcze rozgrywane w polsce

6 – Wife Carrying

Wife-carrying to sport, który wywodzi się z Finlandii, ale zyskał popularność w całych krajach nordyckich. Istotą tego sportu jest to, że kobiety trzymają się swojego męża, podczas gdy on biegnie przez tor przeszkód.

Pomyśl o Runmageddonie, ale z dziewczyną na plecach. Zwycięzca wyścigu dostaje wagę swojej żony w piwie.

7 – Cycle ball – piłka rowerowe

Cycle ball to konkurencja dwóch zespołów rowerzystów. Jest piłka, trochę mniejsza od tradycyjnej piłki nożnej, a gracze muszą zdobyć bramkę używając tylko kół roweru i swoich głów.

To naprawdę gra ekstremalnej koordynacji i równowagi! Istnieją również mistrzostwa świata w piłce rowerowej.

8 – World chase tag

Kolejna gra z korzeniami w szkolnym podwórku, ultimate tag to sport, w którym dwóch graczy biega i po prostu próbuje się dotknąć.

Ale na poziomie profesjonalnym gracze muszą poruszać się po rozległym torze przeszkód. Sport ten ma wiele wspólnego z parkourem, wymagającym wielu skoków i szybkich zmian kierunku.

9 – Bossaball

Wyobraź sobie siatkówkę z trampolinami, a masz bossaball.

Ten sport pochodzi z Hiszpanii i jest świetny dla ludzi, którzy lubią skakać i mają dużo siły w nogach. Jest to również fantastyczny sport dla widzów, aby obserwować, jak ludzie skaczą wysoko i koordynują przekazywanie piłki między nimi!

10 – Walka na rurki tekturowe – Cardboard tube fighting league

World Cardboard Tube Fighting League organizuje co roku wydarzenia w całej Ameryce. W tych wydarzeniach zawodnicy przebierają się w zbroje i bronie wykonane z prostego kartonu i taśmy.

Następnie walczą, dopóki sędziowie nie uznają, że zbroja jednego zawodnika lub broń jest zbyt uszkodzona, aby kontynuować. Nie tylko zawodnicy wyglądają fantastycznie, ale daje im to szansę na ponowne odtworzenie niektórych gier z dzieciństwa jako dorośli!

11 – Bo-Taoshi

Jest to stary i bardzo tradycyjny sport z Japonii, w którym dwie drużyny składające się z 75 osób walczą, aby sprowadzić strukturę drugiej drużyny.

Capture the flag, Battle Royale i Jenga są elementami w tym sporcie. Jeden gracz musi być zawsze na szczycie fortu swojej drużyny, więc reszta drużyny musi bronić własnego fortu i atakować fort przeciwnika.

INNE KOMUNIKATY