Czym jest Anzac Day? W jaki sposób jest on powiązany z futbolem australijskim?

Anzac Day to narodowy dzień pamięci w Australii i Nowej Zelandii, który upamiętnia wszystkich Australijczyków i Nowozelandczyków, “którzy służyli i zginęli we wszystkich wojnach, konfliktach i operacjach pokojowych” oraz “wkład i cierpienie wszystkich tych, którzy służyli”.

Pomimo ogłoszenia Federacji Australijskiej w 1901 roku, twierdzi się, że “tożsamość narodowa” Australii została w dużej mierze ukształtowana podczas brutalnego konfliktu I wojny światowej, a najbardziej kultowym wydarzeniem wojennym dla większości Australijczyków było lądowanie na Gallipoli.

Obchodzony 25 kwietnia każdego roku, Anzac Day został początkowo opracowany w celu uhonorowania członków Australijskiego i Nowozelandzkiego Korpusu Armii (ANZAC), którzy służyli w kampanii Gallipoli, ich pierwszym starciu w I wojnie światowej (1914-1918).

Gallipoli 1915

W 1915 r. żołnierze z Australii i Nowej Zelandii dołączyli do sił alianckich, których celem było zajęcie półwyspu Gallipoli, aby uzyskać dostęp do Morza Czarnego. Ich celem było zdobycie Konstantynopola, stolicy Imperium Osmańskiego, które było sprzymierzone z Niemcami. Lądując 25 kwietnia, oddziały ANZAC napotkały silny opór sił osmańskich. Początkowo zaplanowana jako decydująca akcja, kampania utknęła w ośmiomiesięcznym impasie.

Pod koniec roku alianci wycofali się, ponosząc znaczne straty w postaci ponad 56 000 zabitych, w tym 8 709 Australijczyków i 2 721 Nowozelandczyków. Wydarzenie to wywarło głęboki wpływ na ich kraje ojczyste, ustanawiając 25 kwietnia dniem pamięci.

Chociaż kampania Gallipoli nie osiągnęła swoich strategicznych celów, pozostawiła po sobie trwałe dziedzictwo w Australii i Nowej Zelandii.

W znacznym stopniu przyczyniła się do budowania tożsamości narodowej poprzez upamiętnienie odwagi i wytrzymałości żołnierzy. To uznanie odegrało kluczową rolę w kształtowaniu świadomości historycznej i kulturowej tych narodów.

Futbol australijski i Anzac day

Podczas wielu konfliktów zbrojnych Australijczycy wykorzystywali sport jako sposób na budowanie przyjaźni, koleżeństwa i integracji z innymi. W czasie wojny w bazach w północnej Afryce, Wietnamie i Iraku organizowano towarzyskie mecze futbolu australijskiego, rugby i krykieta, by celebrować australijską kulturę i wspierać koleżeństwo wśród żołnierzy.

W 1995 roku Australijska Liga Piłki Nożnej postanowiła po raz pierwszy zorganizować mecz 25 kwietnia, aby upamiętnić żołnierzy, którzy byli również graczami, którzy polegli na służbie.

Tradycyjni rywale AFL, Collingwood i Essendon, co roku rywalizują na Melbourne Cricket Ground. Mecz ten, znany jako jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu, często przyciąga większą publiczność niż jakikolwiek inny mecz sezonu zasadniczego, z frekwencją zbliżoną do Wielkiego Finału.

Na przykład pierwszy mecz w 1995 roku przyciągnął 94 825 widzów, a wydarzenie z 2023 roku przyciągnęło 95 179 widzów, co oznacza, że był to drugi co do wielkości tłum w sezonie regularnym w historii AFL.

Medal Anzac jest przyznawany graczowi, który najlepiej demonstruje takie cechy, jak umiejętności, odwaga, poświęcenie, praca zespołowa i fair play – cechy, które odzwierciedlają ducha Anzac.

Australijski sport i służba wojskowa

Istnieje głęboki i historyczny związek między sportem a życiem wojskowym w Australii. Zajęcia sportowe zostały zintegrowane z siłami zbrojnymi w celu zwiększenia morale, wspierania koleżeństwa i utrzymania sprawności fizycznej wśród członków służby.

Wydarzenia sportowe w wojsku służyły zarówno jako rekreacja, jak i kluczowe narzędzie treningu fizycznego, pomagając żołnierzom radzić sobie z wymogami życia wojskowego i stresem bojowym.

 

Różne sporty, w tym krykiet i futbol australijski, były popularne wśród personelu wojskowego. Aktywności te dawały żołnierzom poczucie normalności i tymczasową ucieczkę od rygorów służby.

Sporty wojskowe odgrywają również znaczącą rolę w wydarzeniach upamiętniających poległych towarzyszy i osiągnięcia wojskowe. Takie wydarzenia pomagają wypełnić lukę między społecznościami wojskowymi i cywilnymi, promując lepsze zrozumienie roli sił zbrojnych w społeczeństwie.

Oprócz zorganizowanych zajęć sportowych, nieformalne gry i zajęcia fizyczne są powszechne w wojsku, wspierając ogólną sprawność fizyczną i pracę zespołową. Zaangażowanie w sport poprawia samopoczucie fizyczne i zdrowie psychiczne, przyczyniając się do większej odporności personelu wojskowego.

Upamiętnienia:

Anzac Day, przypadający 25 kwietnia, jest ważnym świętem w Australii, upamiętniającym poległych żołnierzy. Wydarzenia rozpoczynają się nabożeństwem o świcie, odzwierciedlającym moment pierwszego lądowania oddziałów ANZAC w Gallipoli. Początkowo proste i zarezerwowane dla weteranów, nabożeństwa te ewoluowały. Obecnie w nabożeństwach biorą udział wszyscy wierni i rodziny weteranów, a ich integralną częścią są hymny, modlitwy, składanie wieńców oraz hymny narodowe Australii i Nowej Zelandii.

W miastach i miasteczkach odbywają się marsze z udziałem weteranów różnych konfliktów i służących członków Australijskich Sił Obronnych. Parady te są transmitowane na żywo. Później zwykle odbywają się imprezy towarzyskie, podczas których rozgrywane są gry takie jak two-up, popularne wśród żołnierzy ANZAC.

Narodowa ceremonia w Australian War Memorial rozpoczyna się o godzinie 10:30, w tym składanie wieńców, hymny i ostatni poczet. Przez minutę obowiązuje cisza, a następnie hymny narodowe.

Czerwone maki i gałązki rozmarynu są powszechnymi symbolami noszonymi lub pokazywanymi w celu upamiętnienia zmarłych.

Anzac Day w Polsce

Każdego roku w Warszawie odbywa się wspólna ceremonia z udziałem przedstawicieli Australii, Nowej Zelandii i Polski przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.

Australia in Poland, Czech Republic and Lithuania

Dygnitarze, obywatele Australii i Nowej Zelandii oraz Polacy związani z Australią lub Nową Zelandią uczestniczą w ceremonii, aby okazać szacunek.

Lest we forget

“Lest we forget” to fraza powszechnie używana podczas nabożeństw i uroczystości upamiętniających wojnę w krajach anglojęzycznych, zwykle tych związanych z Imperium Brytyjskim.

Należy pamiętać, że poprawna pisownia to “lest” z literą T, a nie “less”.

Zapożyczone z wersu znanego wiersza napisanego w XIX wieku, wyrażenie “lest we forget” oznacza “nie powinno być zapomniane”. Mówimy lub piszemy “Lest we forget” podczas uroczystości upamiętniających, aby zawsze pamiętać o służbie i poświęceniu ludzi, którzy służyli w wojnach, konfliktach i operacjach pokojowych.

W tłumaczeniu na język polski zwrot ten brzmiałby “abyśmy nie zapomnieli”, ale jego znaczenie jest podobne do “pamiętamy”.

“Lest” pochodzi od staroangielskiego “thӯ lǣs the”, co tłumaczy się jako “przez co mniej, że”.

Słowo “lest” zyskało popularność w czasie, gdy wiersz został napisany. Następnie stało się częścią frazy, której używamy dzisiaj, honorując poświęcenie tych, którzy służyli i zginęli.

Podsumowanie

Anzac Day to dzień upamiętniający Australijczyków i Nowozelandczyków, którzy zginęli walcząc za swój kraj. To także dzień będący synonimem kształtowania tożsamości i wartości każdego kraju. Sport, będący ogromną częścią tych wartości, jest wpleciony w obchody tego dnia.

Australijczycy i Nowozelandczycy, którzy są zaangażowani w AFL Polska, są dumni, że mogą zatrzymać się 25 kwietnia i pamiętać o poległych, ale także uprawiać sport, który jest przywiązany do wartości Ducha Anzac.

INNE KOMUNIKATY

Przedstawiamy Thunder Poznań

Nowy rozdział w ekscytującej podróży AFL Polska rozpoczyna się wraz z wprowadzeniem Poznań Thunder, który dołączy do polskiej ligi w 2025 roku. Futbol australijski jest