AFL zapoczątkowano w Bydgoszczy w połowie 2015 roku. Australijczyk mieszkający w tym regionie zebrał pierwszą grupę ludzi, w celu pokopania na boisku australijskiej piłki futbolowej.
Niestety kilkuletnia praca włożona w rozwój tego sportu w Bydgoszczy nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Kolejną próbę, tym razem, podjął Australijczyk mieszkający w Warszawie. Dzieki znacznie wiekszej ilosci obcokrajowców, w tym australiczyków, mieszkających w Warszawie już po kilku tygodniach promowania tego sportu udało się zebrać sporą grupę zainteresowanych osób na pierwsze treningi.
To właśnie w tym momencie założyciele AFL Polska zecydowali się postawić sobie za cel grę w mistrzostwach Euro Cup 2019 w Szwecji. To tu Polska poraz pierwszy w historii wystawiła drużynę i zagrała w AFL na poziomie wyczynowym z innym krajem.
Po tych mistrzostwach założyciele oficjalnie zarejestrowali AFL jako sport w Polsce i zaczęli tworzyć drużyny w innych częściach kraju. Wrocław, Poznań, Kraków i kolebka polskiego AFL Bydgoszcz to drużyny, których celem jest zbudowanie Polskiej Ligi.
Aby dowiedzieć się więcej o początkach Australijskiego Futbolu w Polsce, obejrzyj poniższy film (w języku angielskim):
https://www.facebook.com/sandowncobrasfnc/videos/1369919683202856/
AFL w Polsce obecnie szybko się rozwija.
Można powiedzieć, że łatwiej jest się rozwijać w większym mieście, gdzie jest więcej obcokrajowców i środków finansowych – ale te miasta mają również konkurencję ze strony innych sportów, takich jak Rugby czy Amerykański Futbol.
Drużyny prężnie rozwijają się zarówno w dużych i małych miastach. Założenie zespołu nie wymaga wiele. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.