Raport półroczny od prezesa AFL Polska

Rok 2023 zapowiada się na wszystko, czego społeczność, zawodnicy i zarząd AFL Polska mogliby sobie życzyć. 

Nasz liga jest rozgrywana na wysokim poziomie i właśnie z powodzeniem przeprowadziliśmy pierwszy obóz selekcyjny do kadry narodowej. 

W kwietniu i maju w Nysie oraz w Warszawie rozegrano dwie pierwsze kolejki ligi mężczyzn.

Spodziewaliśmy się, że ubiegłoroczni mistrzowie, Wrocław Lions, będą dominować, ale obecnie to Fort Nysa jest na szczycie tabeli.

Drużyna ze Śląska, Silesia Miners, debiutuje w polskiej lidze i ma już na koncie pierwsze zwycięstwo w tym roku.

Warszawa, zespół, który nie odniósł większych sukcesów w drugiej połowie 2022 roku, zmienił sytuację, zagrażając w tym roku zarówno Wrocławiowi, jak i Nysie.

Patrząc na wyniki z pierwszych dwóch kolejek, łatwo zauważyć, że rywalizacja jest o wiele bardziej wyrównana, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Do rozegrania pozostały 2 rundy, więc wszystko jest możliwe. 

Jako ktoś, kto uprawia ten sport od 6 roku życia, jestem osobiście zdumiony poziomem umiejętności prezentowanym w naszych rozgrywkach ligowych, a także podczas obozu selekcyjnego w Bytomiu w miniony weekend. 

Ten obóz selekcyjny był pierwszym w naszej krótkiej historii, ale nasze drużyny narodowe już czerpią z niego korzyści. Cały dzień treningów zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet daje trenerom możliwość kształcenia i podnoszenia umiejętności zawodników, aby tworzyć silniejsze kluby i mocniejsze drużyny narodowe.

Zawodnicy, trenerzy i kibice innych klubów z całej Europy zawsze podkreślali, jak szybko AFL Polska urosła do takich rozmiarów. A wydarzenia takie jak w miniony weekend w Bytomiu posłużą jako sposób na przełożenie tego sukcesu poza boiskiem na dominację na boisku. 

Nasi sąsiedzi z Kilonii w Niemczech są gospodarzami EuroCup 2023. Chociaż ta lokalizacja jest dogodna, aby pomóc nam utrzymać koszty na niskim poziomie, nadal trzeba będzie ponieść wydatki finansowe, na co wpływ miał wzrost kosztów utrzymania, który wszyscy odczuwamy.

Jeśli możesz, wesprzyj nas, przekazując darowiznę tutaj

Na poziomie klubowym, ligowym i stowarzyszeniowym mamy to szczęście, że nadal jesteśmy samofinansujący się, dzięki czemu możemy utrzymać nasz sport przy życiu i rozwijać się w całym kraju. Tylko kwestią czasu są silniejsze i bardziej korzystne dla obu stron partnerstwa, ponieważ nasz sport i wyjątkowe możliwości, jakie przynosi, wciąż rosną. 

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na przyszłość kobiecego futbolu australijskiego w Polsce. W ciągu nieco ponad roku drużyny kobiece przeszły od przelotnego pomysłu do głównego filaru definiującego ten sport w Polsce.

Wszystkie kluby w Polsce aktywnie rekrutują kobiety do założenia własnych, żeńskich drużyny, a liga kobiet jest pomysłem, który zostanie zrealizowany znacznie szybciej niż się spodziewaliśmy. 

Nie mogę się doczekać imponującego występu naszych mężczyzn i kobiet w Kilonii oraz zobaczenia wszystkich naszych zawodników na boisku na Śląsku pod koniec czerwca!

INNE KOMUNIKATY

Raport i podsumowanie ligi 2023

Nasza liga 2023 została zakończona, a Fort Nysa jest mistrzem. Nasza liga w tym roku powiększyła się do 4 drużyn, a do tego grona dołączył

Raport półroczny od prezesa AFL Polska

Rok 2023 zapowiada się na wszystko, czego społeczność, zawodnicy i zarząd AFL Polska mogliby sobie życzyć.  Nasz liga jest rozgrywana na wysokim poziomie i właśnie

Wszystko o sporcie w Australii

Australijczycy pasjonują się sportem – do tego stopnia, że zupełnie normalne było, że premier dał całemu krajowi dzień wolny, gdy wygrali wyścig łodzi w 1983

2022 Raport z Ligi Polskiej

AFL Polska ma przed sobą wiele celów na najbliższe kilka lat.  Najważniejszym celem, który udało się osiągnąć po pandemii było udane zainicjowanie i przeprowadzenie pierwszego